Paylaşımlı hosting, birçok web barındırma müşterisinin tek bir (sanal veya fiziksel) sunucuyu paylaştığı bir web hosting biçimidir.

Paylaşılan bir hosting ortamındaki müşteriler birbirlerinden ayrılırlar, bu nedenle (her şey yolunda gittiğinde) birbirlerinin dosyalarına kesinlikle erişimleri olmaz ve ideal olarak birbirlerinin farkında bile olmazlar.


Paylaşılan hosting, yüksek müşteri-donanım yoğunluğuna izin verir, bu da onu bir web sitesini çalıştırmanın çok ucuz bir yolu haline getirir - paylaşılan barındırma en ucuz barındırma şeklidir ve nispeten yüksek kaliteli paylaşılan hosting planları 10 ABD Dolarından daha düşük bir fiyata alınabilir. 


Paylaşımlı hosting ile ilgili sorun, sınırlı bir bilgisayar kaynağı havuzunun çok sayıda müşteri tarafından paylaşılmasıdır. Bu, paylaşılan bir hosting sunucusundaki bir veya daha fazla site çok fazla trafik alırsa, yavaşlamalara ve site kesintilerine neden olabilir.


Bunu önlemek için, paylaşımlı hosting sağlayıcıları genellikle "sınırsız planlar" olarak adlandırılanlarda bile bir tür kısıtlama uygular. Bu genellikle, trafiğiniz ani bir artış gösterdiğinde devreye girer; bu da, yüksek düzeyde ölçeklenebilir, trafiği iyi bir web sitesi oluşturmaya çalışıyorsanız, paylaşılan hosting planlarını korkunç bir fikir haline getirir. 

Evet.

Popülerliği nedeniyle, çoğu paylaşılan barındırma sağlayıcısı bir WordPress blogunu yönetmek için iyi donanımlıdır. Hatta birçoğu, yeni bir WordPress sitesini çok hızlı bir şekilde kurmanıza olanak tanıyan basit bir tek tıklama kurulum komut dosyası sunar.

 

Alan adı oluşturucu, bir veya daha fazla anahtar kelimeyi girdi olarak alan ve anahtar kelimelerinizin ve my, i veya best gibi yaygın eklerin kombinasyonlarına dayalı olarak olası alan adlarının bir listesini sağlayan bir araçtır. Bazıları, farklı anahtar kelimelerinizden gelen harfleri birleştirerek yeni kelimeler oluşturmaya çalışacak. Genellikle bu araçlar bir alan adı kullanılabilirlik denetleyicisi ile birleştirilir, böylece yalnızca mevcut seçenekler sunulur.

Alan adı oluşturma araçları, özellikle yaratıcı bir ad için takılıp kaldıysanız veya gerçekten istediğiniz ad alınmışsa, fikirler üzerinde beyin fırtınası yapmanın iyi bir yolu olabilir. Ancak, bir alan adı oluşturucudan gelen fikirlerin siteniz için uygun olup olmadığını görmek için değerlendirilmesi gerekir.

Alan adı kayıt şirketi, alan adlarının kaydını yöneten bir şirkettir. Yeni bir alan adı satın aldığınızda, onu bir kayıt kuruluşundan "alırsınız" (yani kayıt ücretini bir kayıt kuruluşuna ödersiniz).

Tüm ek seçeneklere rağmen, .com alan adları için altın standart olmaya devam ediyor gibi görünüyor. Tüketicilerde yüksek derecede güven taşır ve diğer alan adı uzantılarıyla elde edilmesi zor olan bir meşruiyet duygusu iletir.

Bu nedenle .com alan adları, alan yenileme pazarında en yüksek satış fiyatına sahip olmaya devam ediyor.

Bir web sitesi kurmak istiyorsanız, muhtemelen bir alan adına ihtiyacınız var. Bazı kişiler, WordPress.com veya Tumblr gibi bir üçüncü taraf hizmetine ait bir alan adını kullanarak ücretsiz bloglar veya başka tür siteler kurar.

Küçük kişisel bloglar için sorun değil - ancak ciddi bir çevrimiçi varlık oluşturmak istiyorsanız, gerçekten kendi alan adınız olmalıdır.

Kendi alan adınızı almak zor değil, tek yapmanız gereken iyi bir alan adı kayıt şirketinden bir alan adı satın almak.

Genellikle, evet. Soru, isteyip istemediğinizdir.

Kişisel bir blog, küçük bir çevrimdışı işletme için bir ana sayfa veya yerel kar amacı gütmeyen bir kuruluş için bir web sitesi gibi sınırlı trafiğe sahip olacak aşağı yukarı temel bir site başlatıyorsanız, paylaşılan barındırma harika bir yoldur.

Oldukça düşük bir maliyetle günde birkaç yüz ziyaretçiye kadar ihtiyacınız olan tüm barındırma gücünü sağlayacaktır. Daha büyük trafik sayılarıyla çalışacak bir web sitesine ihtiyacınız varsa - günde birkaç bin, özellikle etkileşimli bir sitede (mağaza veya web uygulaması gibi) yüksek düzeyde etkileşimde bulunan ziyaretçiler - o zaman paylaşılan barındırma sizin için korkunç bir deneyim olacaktır.

Bu durumda, bir VPS barındırma planıyla daha iyi durumda olursunuz.